Wydarzenia

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do udziału w VII Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną Rozdroża Wolności 2015. Konkurs skierowany jest do artystów rzeźbiarzy i architektów oraz studentów obu tych kierunków. Najlepsze projekty zostaną zrealizowane w przestrzeni publicznej Gdańska. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Więcej informacji www.rozdrozawolnosci.pl zakładka konkurs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Wystawa malarstwa Anny Wolskiej  "Pochwała koloru".

Wystawa rozpocznie się uroczystym wernisażem w piątek 5 grudnia 2014 r. o godzinie 19.00. Trwać będzie od 6 grudnia do 28 lutego 2015 r. kurator wystawy dr Katarzyna Stanny.

 

Anna Wolska. Ukończyła studia na warszawskiej ASP. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpani i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii „Galerii Obok ZPAF” oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy
i konkursy. Poza pracą kuratorską i krytyką artystyczną, Anna Wolska zajmuje się również malarstwem, fotografią i rzeźbą.

Piony
Piony
Refleksy
Refleksy
Drżenie czerwieni
Drzenie czerwieni

 

Kolor! Jego pochwała! Brzmi nie tylko entuzjastycznie ale także optymistycznie i z miłością dla barw. Dla dotknięć pędzla, które tłumnie ale zgodnie wibrują na powierzchni zapełnianej przez malarskie gesty - Ani Wolskiej. Czasem widać, że obraz przedstawia pejzaż, bo gdzieś migocze jakby przez liście, kwiaty, przyrodę - tafla wody…a może to nie tafla, może to niebo?

Oglądając prezentowane na wystawie obrazy mam wrażenie, że autorka z konsekwentnym

i dość precyzyjnie wymierzonym gestem, rzuciła confetti światu, confetti ograniczone formatem płótna i Jej autorskiego kadru.

Niektóre obrazy są bliższe abstrakcji, inne bliższe pejzażu miejskiemu albo pejzażu przyrody; czasem robią wrażenie świateł widzianych z lotu ptaka albo z samolotu kołującego już nad lądem…a może są to promienie wyobraźni widziane przez pryzmat kalejdoskopu Jej oka? 

Tylko Autorka wie na ile obraz jest rzeczywistością przeniesioną na powierzchnię płótna

a na ile jest to eksplozja i wewnętrzny portret jej emocji, uczuć, wrażeń i wyobrażeń o świecie który jest tylko Jej światem, bo przecież każdy świat widziany indywidualnie jest naszym światem -  autorskim. Na szczęście dla pędu współczesności, odbiór tego świata nie jest odbiorem globalnym, tylko jest u każdego indywidualny a do zapoznania się z punktem kolorystycznego widzenia na świat malarski Ani Wolskiej zapraszają Jej obrazy.

Jest w nich Radość i postawienie nie tylko jednej kropki nad malarskim „i”.

Serdecznie polecam tę wystawę

                                               

                                                            dr Katarzyna  Stanny, Warszawa, listopad 2014

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Wieczór serbski

 

 

Wieczór serbski

 

 

 

 

 

 


III Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Kazimierza Furmana „FurmanKa"III Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Kazimierza Furmana „FurmanKa" to wydarzenie kulturalne i literackie, które – dzięki dwóm poprzednim edycjom – zyskało uznanie środowiska literackiego w Polsce oraz pozwoliło wyraźnie zaistnieć Gorzowowi Wielkopolskiemu na kulturalnej mapie kraju. Dzięki działaniom warsztatowym skierowanym do młodzieży, pełni funkcję edukacyjną i popularyzatorską. Wydarzenie każdorazowo przyciąga wielu gości i uczestników z całego kraju.Współorganizatorzy w realizacji imprezy

Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk

Beata Patrycja Klary

Miejskie Centrum Kultury

Stowarzyszenie Szeroki Kąt WidzeniaPartnerzy

Miejski Zakład Komunikacji (podczas jednego dnia festiwalowego ruszy w miasto Tramwaj Zwany Poezją, który będzie kursował bez pobierania opłat od pasażerów, a w którym to będą odczytywane wiersze patrona Festiwalu Kazimierza Furmana i gorzowskich poetów)

Restauracja ŁUBU DUBU (tu odbędzie się ważna część Festiwalu)

Pole Golfowe Zawarcie ZUO (jedna z literackich atrakcji festiwalowych zostanie przeprowadzona wraz z Polem Golfowym)

Gorzowskie szkoły ponadgimnazjalne (współpraca polegająca na przeprowadzeniu przez Gości Festiwalu nieodpłatnych warsztatów literackich i artystycznych dla młodzieży)Celem III Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana „FurmanKa", który odbędzie się w Gorzowie Wlkp. w dn. 3-5 października 2014 roku, będzie popularyzacja polskiej literatury i poezji oraz twórczości literackiej patrona imprezy, poety Kazimierza Furmana. Swoim charakterem, Festiwal wpisze się w cieszące się uznaniem Festiwale Poetyckie poświęcone twórcom regionu (t.j. Kupiszewiada w Ostrołęce czy Festiwal Wandy Karczewskiej w Kaliszu).

3-dniowy Festiwal składający się z różnorodnych imprez artystyczno-literackich, będzie kontynuował prace badawcze nad twórczością poety Kazimierza Furmana oraz podejmie próbę rozpoznania roli twórczości landsberskiego lekarza i literata Gottfrieda Benna. Będzie też koncentrował się wokół znaczenia literatury polskiej w połowie II dekady XXI wieku. Uczestnicy zdiagnozują stan współczesnej literatury, jej znaczenie dla twórcy i odbiorcy; zaprezentują też swoje dokonania literackie i artystyczne oraz będą uczestniczyć w budowaniu wspólnych doświadczeń kulturowych.

Wydarzenia festiwalowe będą organizowane w dn. 3-5.10.2014 r. w gorzowskich instytucjach kultury, m.in. Miejskie Centrum Kultury, klub Łubu Dubu, a także w przestrzeni miejskiej (ulice miasta, pole golfowe, tramwaj komunikacji miejskiej). Wszystkie będą bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Poszczególne działania będą skierowane do bardzo szerokiej publiczności, zróżnicowanej pod względem wieku czy zainteresowań.


Czas trwania: 3-5 października 2014


Dzień I, 3 października 2014

8.00-12.00 – Warsztaty dla młodzieży w gorzowskich liceach ogólnokształcących (I, II LO i IV LO)

Izabela Fietkiewicz-Paszek Ekfraza nie pisze się sama

Teresa Rudowicz Rozsypanki wierszem oraz inne ćwiczenia językowe

Beata Patrycja Klary „Furman różnie nazywany" – metafory w tekstach poświęconych poecie

Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk Granice przenikalności – między relacją a kreacją

10.00-15.00 – Tramwaj z poezją / happening „Furman oczami młodych" w przestrzeni miejskiej (opieka Aneta Gizińska-Hwozdyk) / Przystań – Posłuchaj (wiersze gorzowskich poetów emitowane w przestrzeni miejskiej)16.00 Panel naukowy otwierający Festiwal (MCK ZAWARCIE)

„Brzemię" Kazimierza Furmana – „wszystko i Nic składa się na żal"

– gość specjalny KAROL MALISZEWSKI i CZESŁAW MARKIEWICZ

Teczka Furmana w ZLP – prezentacja pracy warsztatowej Beata Patrycja Klary

17.30 Wystawa prac Bronisława Pilicha18.00 – Koncert Kameralny (Filharmonia Gorzowska)

19.00 – WRĘCZENIE NAGRODY OTOCZAKA

– laudacja Jerzego Suchanka

Spotkanie z laureatem NagrodyDzień II, 4 października 2014 (MCK ZAWARCIE)

11.00 – zapisy do Turnieju Jednego Wiersza

11.00 – kiermasz publikacji poetyckich oraz zbiórka książek na Litwę

11.00-12.00 – Prezentacja Festiwalu im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu. O Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu opowiedzą: Aneta Kolańczyk i Izabela Fietkiewicz-Paszek Powroty do Karczewskiej

– Prezentacja Grupy Poetyckiej OPAL ze Szczecinka

Prowadzenie: organizatorki „FurmanKi" Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk i Beata Patrycja Klary.


12.30 – Promocja wydawnictwa Anagram – Magdalena Koperska i Sylwia Gibaszek

14.00 – Promocja najnowszej książki Beaty Patrycji Klary „Rozmowy z piórami" oraz spotkanie z jej bohaterami, np. Dawidem Jungiem, Maciejem Meleckim, Jerzym Suchankiem, Cezarym Sikorskim, Karolem Maliszewskim, Rafałem Czachorowskim

Przerwa obiadowa i poznawanie miasta przez festiwalowych gości

18.00 – Literackie Potyczki w Łubu Dubu

spotkanie z Maciejem Meleckim i Karolem Maliszewskim

Otwarty Turniej Jednego Wiersza

20.00 – rozstrzygnięcie Turnieju Jednego Wiersza i wręczenie nagród

21.00 – koncert

Dzień III, 5 października 2014 (Pole Golfowe)

11.00-12.00 – Recepcja Poetyckich Dołków na Golfowisku

Podsumowanie comiesięcznych Literackich Potyczek 2013/14 z udziałem gości oraz laureatów comiesięcznych Turniejów Jednego Wiersza

12.00 – „Tramwaje na pustyni" Piotra Fedorczyka – prezentacja Rafała Czachorowskiego

13.00 – wykład „Gottfried Benn w Landsbergu – twórca zapoznany". Wystąpi dr Krystyna Kamińska i Sławomir Szenwald13.30 – Poezja Unisono, spotkanie z Yvette Poplawskiej

Wspólne zakończenie FurmanKi przy grobie Kazimierza FurmanaInformacje na temat osób odpowiedzialnych za koordynację merytoryczną i organizację zadania (wykształcenie/kwalifikacje, doświadczenie zawodowe).Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk: wykształcenie wyższe; dziennikarz („Radio Zachód", „Radio Gorzów", „Radio Plus", „Gazeta Lubuska"), literat („Ze słońcem w kieszeni" 1992, „Codziennie" 1997, „Kochany" 2009, wydawca, od 1990 roku animator życia kulturalnego w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, w l. 2011-12 dyrektor Akademickiego Centrum Kultury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich i dziennikarskich. Pomysłodawczyni i współorganizatorka dotychczasowych Ogólnopolskich Festiwali Poetyckich im. Kazimierza Furmana, pomysłodawczyni i współorganizatorka spotkań Literackie Potyczki w Łubu Dubu, realizatorka wielu miejskich i regionalnych projektów kulturalnych. Nominowana do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2009 i zdobywczyni Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2012 za wyjątkowe walory edytorskie wydawanych przez nią książek.Beata Patrycja Klary: wykształcenie wyższe; bibliotekarz, literat, animator kultury. Jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych poetek polskich. Jurorka wielu konkursów literackich. Autorka nagradzanych tomów: „Szczekanie głodnych psów", „Zabawa w chowanego", „De-klaracje" i „Misterium Solitera" oraz cyklu wywiadów z literatami „Rozmowy z piórami". Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Zdobywczyni Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2012. Współorganizatorka dotychczasowych Ogólnopolskich Festiwali Poetyckich im. Kazimierza Furmana, pomysłodawczyni i współorganizatorka spotkań Literackie Potyczki w Łubu Dubu. Realizatorka wielu miejskich i regionalnych projektów kulturalnych.Charakterystyka oferty realizowanej w ramach zadania dla poszczególnych grup odbiorców

• Działania skierowane do młodzieży to przede wszystkim cykl warsztatów literacko-artystycznych prowadzonych przez uznanych ekspertów z całego kraju w szkołach ponadgimnazjalnych. Ma zainteresować młodzież literaturą i sztuką, oraz życiem artystycznym regionu. Ma też rozwijać pasje, talent, wrażliwość i kreatywność młodych ludzi.

• Działania skierowane do wszystkich uczestników, ze szczególnym uwzględnieniem osób aktywnych twórczo, to cykl Literackie Potyczki oraz Turniej Jednego Wiersza, podczas którego każdy może zaprezentować swoją twórczość.

• Panele dyskusyjne i wykłady są skierowane przede wszystkim do środowiska akademickiego, kulturoznawców i badaczy literatury. Mają poszerzać wiedzę o regionie w kontekście kulturowym i literackim, oraz usytuować ją w kontekście szerszym – ogólnopolskim.Sposób promocji zadania

Festiwal będzie promowany, dzięki patronatom medialnym, w lokalnej prasie, radiu i telewizji oraz na portalach społecznościowych i na specjalnej festiwalowej podstronie internetowej na stronie www.emceka.pl. Zostanie wydana gazeta festiwalowa, plakaty, ulotki, zaproszenia oraz gadżety okolicznościowe: plakiety, kubki, koszulki i torby. Informacje o Festiwalu pojawią się na portalach literackich Poeci Polscy, Salon Literacki czy Szafa.

Zostanie także opublikowane wydawnictwo pokonkursowe II OKL im. Kazimierza Furmana.


Materiał z archiwów Festiwalu: Yvette Popławska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM II ZJAZDU POLONII EUROPEJSKIEJ

 

PIĄTEK – 10.10.2014

Przyjazd uczestników i rejestracja w hotelu

17.00 Uroczyste powitanie gości i uczestników Zjazdu

17.15 Konferencja poświęcona X-leciu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – prelegent Pani Yvette Poplawska (Belgia)

17.45 Konferencja poświęcona XV-leciu przystąpienia Polski do NATO – prelegent Pan Komandor Marek Marszałek (Polskie Siły Zbrojne bazy NATO w Neapolu)

18.30 Pytania i wolne wnioski

19.00 Czas wolny

20.00 Uroczysta powitalna kolacja z udziałem zaproszonych gości oraz uczestników

 

SOBOTA – 11.10.2014

7.30 Śniadanie

8.00 – 16.00 Zwiedzanie Rzymu i okolic z polskim przewodnikiem

16.00 – 20.00 Czas wolny

20.00 Spotkanie integracyjne - Pan Poseł Ziemniak zrelacjonuje temat „Integracja Polonii Europejskiej i współpraca z Sejmem RP". Kolacja z muzyką polską i zagraniczną oraz gośćmi honorowymi polskich i włoskich instytucji państwowych.

 

NIEDZIELA – 12.10.2014

8.00 Śniadanie

9.00 - 9.15 Konferencja pt. „Polskie mass media w służbie Polonii Europejskiej" – prelegent P. Senator Barbara Borys-Damięcka

9.15 – 9.45 Konferencja pt. „Współpraca Senatu RP z Polonią Europejską – kłopoty i osiągnięcia" - prelegent P. Senator Barbara Borys-Damięcka

9.45 – 10.45 Konferencja pt. „Fundusze europejskie (ERASMUS +) – jak z nich korzystać". Propozycja opracowania wspólnych projektów – prelegent P. Renata Stefaniak (Polska)

10.45 – 11.30 Konferencja pt. „Oświata we Włoszech" - prelegenci: P. Katarzyna Gralińska i P. Anna Smolińska

11.30 – 12.30 Wolne wnioski i spostrzeżenia uczestników

12.30 – 12.50 Podsumowanie II Zjazdu przez organizatorów i gości honorowych oraz zapowiedź III Zjazdu w 2015 roku.

12.50 – 13.00 Zakończenie Zjazdu

13.00 Obiad

14.00 Dla gości i uczestników pozostających w Rzymie czas wolny i integracji

19.00 Wieczorek autorski Prezesa Virtualia ART z Belgii – P. Yvette Poplawskiej

 

PONIEDZIAŁEK – 13.10.2014

7.00 Śniadanie

Wyjazd indywidualny na lotnisko lub czas wolny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STOWARZYSZENIE POLAKÓW W HISZPANII
,,NASZ DOM”-,,NUESTRA CASA”
I DOM POLSKI W GETAFE – MADRYT
Witam Serdecznie
W imieniu Stowarzyszeń „Nasz Dom” i Dom Polski pragnę poinformować, że w dniach 21.06.2014 – 22.06.2014 odbędzie się III Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich
w Hiszpanii.
Gośćmi Honorowymi Zjazdu będą Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP
w Królestwie Hiszpanii Pan Tomasz Arabski oraz Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Pan Longin Komołowski. Do udziału w Zjeździe zaprosiliśmy również przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie, Wydziału Konsularnego Ambasady RP
w Madrycie, Instytutu Polskiego w Madrycie, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady,
PLL LOT, Polskiej Organizacji Turystycznej, IE Poland Club oraz Wieloletnich Działaczy Polonijnych: Sidonie Ignatowicz, Lecha Piekutowskiego, Mariana Świerczyńskiego, Jerzego Janiszewskiego, Tomasza Janikowskiego.


PROGRAM ZJAZDU:
Sobota 21.06.2014 (Getafe C/ Einstein, 3, 28905 Getafe www.salonesemperador.com)

Godz. 13:00 – 15:00 spotkanie prezesów i kapelanów (spotkanie zamknięte) – do dnia 10/06/2014 prosimy o potwierdzenie osobistej obecności przez prezesów lub oddelegowanie
1 osoby, która będzie reprezentowała stowarzyszenie na spotkaniu (prosimy o podanie imienia
i nazwiska reprezentanta)
Godz. 15:00 - 17:00 - uroczysty obiad (spotkanie zamknięte) – na obiad są zaproszeni uczestnicy spotkania prezesów i kapelanów.
Godz. 18:00 – Uroczyste otwarcie wystawy „KRAJOBRAZ TATRZAŃSKI Z OJCEM ŚW.JANEM PAWŁEM II” Z OKAZJI - 25 ROCZNICY TRANSFORMACJI SYSTEMOWEJ W POLSCE – ROCZNICA
ODZYSKANIA WOLNOŚCI „ŚWIĘTO WOLNOŚCI” - 15 ROCZNICY PRZYSTĄPIENIA DO PAKTU PÓLNOCNOATLANTYCKIEGO - 10 ROCZNICY PRZYSTĄPIENIA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DO UNII EUROPEJSKIEJ prace wykonane przez artystę z Polski Pana Tadeusza Kurka (spotkanie
z artystą) Prace Tadeusza Kurka
Godz. 20:00 – Noc Świętojańska – Biesiada Polonijna


Niedziela 22.06.2014 (Somosierra)

Godz. 13:00 - Msza Św.
Godz. 14:30 – Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w 1808r.
Godz. 15:00 – Spotkanie piknikowe w parku miejskim (Dzień Braterstwa – wspólny stół polsko
– hiszpański)
Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku "POLONICA"


Współorganizatorzy:
Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne "FORUM"
Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Klub Wawel"
Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe „POLONIA"
Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Klub Olimpijczyka Polonii w Hiszpanii „Dyskobol"
Stowarzyszenie Polaków Zamieszkałych w Avili „ CASA DE COPERNICO"
Stowarzyszenie Kulturalne Baskijsko-Polskie „Arrano-Zuria"
Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły w Segovii
Stowarzyszenie Kulturalne Polsko-Aragońskie
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturowe „Nasz Dom" w Aragón
Stowarzyszenie Kulturalne Polaków w Hiszpanii „Pireneje"
Polskie Stowarzyszenie Kulturalne w Galicji
Stowarzyszenie Polsko - Kanaryjskie „ARKA"
Stowarzyszenie Kulturalne Przyjaźni Polsko-Hiszpańskiej „KOPERNIK" – (Murcia)
Stowarzyszenie Polskich Lekarzy i Personelu Sanitarnego w Hiszpanii „Polonia Médica"
Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Polaków w Hiszpanii „SPARTA"
Stowarzyszenie Polskie w Granadzie „Sami Swoi”
Misjonarze Werbiści z Madrytu – SVD
Kapelania Polska Getafe Móstoles


Partner Medialny TVP Polonia, www.polonia.es


Zapewniamy nieodpłatny nocleg dla przedstawicieli kapelanii i stowarzyszeń z poza Com. de Madrid z możliwością zakwaterowania od godz. 12:00 w sobotę
Informacje:
Wszelkie pytania prosimy kierować: e-mail anna.kielak@naszdom.org Tel 607769508
Do dnia 14.06.2014 czekamy na podanie liczby uczestników Biesiady Polonijnej oraz produktów, które zostaną dostarczone na wspólny stół degustacyjny
Zapewniamy dnia 22.06.2013 nieodpłatny transport autokarowy na trasie Getafe – Somosierra – Getafe.
Wyjazd autokarem z dworca Getafe Central o godz. 11:00

SPONSORZY: PLL LOT www.lot.com


Pozdrawiam
ANDRZEJ JANECZKO
PREZES STOWARZYSZENIA POLAKÓW W HISZPANII
,,NASZ DOM”- ,,NUESTRA CASA”
DOM POLSKI W GETAFE – MADRYT

 


DZIEŃ DZIECKA W OBOZIE RYCERSKIM!

MDK ,,Bogucice-Zawodzie’’ w Katowicach przy ul. Markiefki 44a już teraz zaprasza wszystkie dzieci do Obozu Czarnego Rycerza, który stanie przy parkingu domu kultury dnia 2 czerwca w godz. 16.00 – 19.00!

W programie:

· parada drużyny kasztelańskiej z damami i rycerzami przy salwach z hakownicy,

· SCENKA RYCERSKA – przybycie posła krzyżackiego do Króla, widowiskowy pojedynek ze Zbyszkiem z Bogdańca,

· POKAZ TAŃCA DAWNEGO,

· Bajanie Czarnego Rycerza – opowieści o kulturze i obyczajach dawnych, prezentacja i przymiarki uzbrojenia rycerskiego,

· konkursy i zabawy rycerskie m.in. walka z Małym Jonem, ścianie „świec” mieczem, „golf” średniowieczny, przeciąganie „konia”,

· konkurs wiedzy o średniowieczu,

· zabawa „Walka Jurandów”,

· zabawa „zbieranie pierścieni”,

· pokaz i nauka Tańca Dawnego,

· lekcja fechtunku mieczem – podstawowe zasłony i cięcia (nauka palcatami),

· TURNIEJ rzutów toporem i włócznią (dla publiczności),

· TURNIEJ ŁUCZNICZY (dla publiczności),

· inscenizacja napadu grasantów na obóz: schwytanie herszta bandy, sąd kasztelański i wykonanie kary przez kata,

· ,,PORWANIE BIAŁOGŁOWY’’ – humorystyczna scenka interaktywna,

· salwy z hakownicy, pożegnanie.

Przez cały czas pobytu w obozie istnieje możliwość przymiarki uzbrojenia, zapoznania się z życiem rycerzy oraz z kuchnia rycerską.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

O spektaklu „Nad przepaścią”

 

„Nad przepaścią” to poetycko-muzyczny monodram autorstwa

Grzegorza Walczaka, intencjonalnie związany z kanonizacją Jana Pawła II.

Występują w nim Autor i Maria Pomianowska – znana na świecie multiinstrumentalistka. Muzyka do spektaklu jest jej dziełem. Do kilku piosenek, zawartych w tej całości, muzykę napisali: Maria Pomianowska, Jerzy Chruściński – główny kompozytor Teatru Witkacego w Zakopanem – i Grzegorz Walczak.

 

 

Utwór poprzedza (w formie krótkiej prozy literackiej) wspomnienie z dnia wyboru Karola Wojtyły na papieża, a także wiersz-dedykacja naszemu wielkiemu Rodakowi.

Tematycznie monodram jest poetycką opowieścią o zwyczajnym człowieku

–grzeszniku. Jego wybory życiowe, odstępstwo od żony, uwikłanie się wniekontrolowany uczuciowo romans, choroba nowotworowa (nowotwór – „kąkol” ma tu również wymiar mataforyczny) prowadzą do dramatycznej pułapki, z której wydaje się, że nie ma już wyjścia. Zostają mu niebezpieczne góry i zgoda na śmierć w tych górach.

Po dziwnym spotkaniu z Niewidzialnym (wiersz: „Nie lękajcie się”) w desperacie dochodzi do duchowego przełomu. Nie marzy on już o „czystej” górskiej śmierci, bardziej „czystej” niż pożerająca go choroba lub jego dotychczasowe życie. W sytuacji ostatecznego zagrożenia uświadamia sobie, jak bardzo chce żyć i już wie, dla kogo (wiersz „Przepaść”). Przepaść go wciąga, „kokietuje”, musi się z nią mocować:

„...coś się ociera o mnie pierzastego

i zerka na mnie rozchełstana przepaść,

przez chwilę wciąga mnie jak wpół otwarte niebo,

lecz wracam, bo na dole ktoś z kolacją czeka”.

 

I tu chyba dochodzi do właściwego olśnienia (pod wpływem spotkania z Kimś tajemniczym, niewidocznym,
a w pełni odczuwalnym), do uświadomienia sobie, kogo naprawdę kocha. Powrót do żony, do tego kogoś,
”kto z kolacją czeka”, nie jest łatwy. Życie wisi na włosku, choć „żyć się, Panie, żyć się chce”. Z treści piosenki „Między niebem a Ziemią” można się zorientować, że jest jeszcze Ktoś, kto zawsze wyciąga do nas rękę
i pomaga wyjść z zagrożenia – „górski Pan,” górski Bóg”.Całość kończy pieśń „Panno nasza, Jaworzyńska”.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Wystawa malarstwa Klaudia Pawelec Gliklich
wernisaż: 11 kwiecień 2014 r. * godz. 18.00
wystawa: 11.04. - 8.05.2014 r.

 

 

 

Wystawy

 

2007:

 

 • Cieszyn, galeria Klatka – indywidualna wystawa malarska „Pejzaż z motywem rowerowym”

 • Jastrzębie Zdrój, galeria Centrum – fotograficzna wystawa zbiorowa „Portret”

 • Jastrzębie Zdrój, galeria Centrum –fotograficzna wystawa indywidualna „Debiuty post debiuty”

 • Żory, galeria Wisus –grafika linoryt, wystawa indywidualna „Pejzaż i przestrzeń”

 

2008:

 

 • Jastrzębie Zdrój, galeria Ciasna - grafika – linoryt, sucha igła, wystawa indywidualna
  „Pejzaż i przestrzeń”

 • Żory, Galera Na Starówce - malarska wystawa żorskich twórców „Ślad naszych pasji”

 • 5Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku – fotograficzna prezentacja multimedialna

 

2009:

 

 • 6 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku – fotograficzna prezentacja multimedialna

 • Żory, Wall Street – indywidualna wystawa fotograficzna „Czarna… mała, koronkowa”

 • Żory, wystawa indywidualna pod chmurką „Impresje fotograficzne”

 • Żory, dom kultury wystawa indywidualna malarstwa olejnego „Miasto moje”

 • Żory, dom kultury wystawa indywidualna fotografii reporterskiej „Niewinność”

 • Żory, wystawa zbiorowa „Czarno na białym”

 

2010:

 

 • 7Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku – fotograficzna prezentacja multimedialna

 • Żory, Kino na Starówce wystawa grupowa „Impresje muzyczne”

 • Żory, Wall Street indywidualna wystawa fotograficzna „Autoportret”

 • Żory, zbiorowa akwarele oraz malarstwo akrylowe „Mokra wystawa”

 • Żory, Kino Na Starówce zbiorowa akwarele oraz malarstwo akrylowe „Wystawa poplenerowa”

 

2011:

 

 • Strumień, „Strumieński festiwal fotograficzny” – prezentacja zbiorowa fotografia artystyczna

 • Strumień, „Strumieński festiwal fotograficzny” – wystawa akwareli „Kwiaty”

 

 • 8Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku – fotograficzna prezentacja multimedialna

 

 • Żory, hotel – wystawa zbiorowa – akwarele „Mokra wystawa poplenerowa”

 

 • Żory, Kino Na Starówce – wystawa indywidualna malarstwo olejne i akrylowe „Martwa i czajnik”

 

 • Żory, Kino Na Starówce –wystawa zbiorowa - malarstwo akrylowe i akwarele
  „Wystawa poplenerowa”

 

 • Orzesze, MOK – zbiorowa wystawa - malarstwo akrylowe „Wystawa poplenerowa”

 

2012:

 

 • Orzesze, MOK– wystawa indywidualna „Akwarele”

 • Łaziska MOK– wystawa indywidualna „Akwarele”

 • 9 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku - wystawa zbiorowa „Lęki moje”

 • Jastrzębie Zdrój biblioteka galeria Da Vinci - wystawa indywidualna „Akwarele”

 • Żory, Galeria Na Starówce – wystawa fotograficzna z okazji 10-lecia klubu fotograficznego KADR „Wariacje malarskie w fotografii”

 • Żory, biblioteka miejska - wystawa indywidualna akwarele „Kwiaty polskie”

 • Żory, Miasteczko Twin Peaks - „Mokra wystawa poplenerowa”

 • Będzin, MOK – zbiorowa wystawa akwareli „Z wysp zielonych do Polski”

 • Radlin, MOK - zbiorowa wystawa poplenerowa „Ścieżki, ogrody, pejzaże śląskie”

 • Żory, galeria Kino Na Starówce – zbiorowa wystawa poplenerowa „23 Międzynarodowy Plener Malarski

 

2013:

 

 • Żory, MOK – wystawa indywidualna „Świat widziany akwarelą”

 • 10 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku – fotograficzna prezentacja multimedialna „Opowiadanie”

 • Racibórz, Galeria Czarny Kot – wystawa indywidualna „Pejzaż i przestrzeń w poszukiwaniu drogi”

 • Łaziska, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publicznawystawa indywidualna – „Moja akwarela”

 • Cieszyn – Spotkania Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej – Zamek Antresola

 • Żory Rebus - „Fascynacje” malarstwo akwarelowe

 • W przygotowaniu do wystawy – „Moje otoczenie – rejestracja przestrzeni za pomocą bazgroty” malarstwo akrylowe

 

 

 

 

Klaudia Pawelec-Gliklich – mieszka i tworzy w Żorach. W 2007 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – specjalizacja malarstwo - pracownia prof. Tadeusza Rusa.

 

Aneks z grafiki – pracownia prof. Józefa Knopka.

 

Od kilku lat nauczycielka plastyki w mieście w którym tworzy. Uczestniczka wielu wystaw - malarskich i fotograficznych - zbiorowych i indywidualnych. Uczestniczka wielu plenerów malarskich i fotograficznych. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.

 

Założycielka wystawy dla młodzieży „Młode Talenty”. Jako osoba twórcza, swoje zamiłowanie do malarstwa przelewa w pracy zawodowej, ucząc młodych ludzi zamiłowania do sztuki. Co roku w czerwcu, w Żorach w „Galerii Na Starówce” można oglądać efekty ciężkiej pracy młodzieży.

 

Myślą przewodnią malarki jest działanie artystyczne w szeroko pojętym znaczeniu. Inspirację czerpie z otaczającego ją świata, gdzie duże znaczenie odgrywa bazgrota dziecięca. Bazgrota, która jest swobodną formą rejestracji emocji. Artystka bardzo często porównuje swój charakter do bazgrota, który jest mocny w formie oraz nieprzewidywalny w działaniu. To wszystko jest widoczne w pracach plastycznych tworzonych przez malarkę.

 

W pracach olejnych czy akrylowych - kreska o charakterze bazgrota odgrywa istotne znacznie jak samo medium malarskie oraz jego zastosowanie. Kreska bardzo często podkreśla oczekiwany efekt końcowy obrazu. Jest elementem bardzo swobodnym, dobrze łączącym się z plamą barwną. Nadając jej wyrazistości.

 

Tematyką obrazów zazwyczaj jest pejzaż, który artystka rozkłada na czynniki oraz dokonuje własnych interpretacji przestrzeni. Horyzont, który tak naprawdę jest linią, raz prostą a raz bardziej swobodnie traktowaną.

 

Drugim tematem inspirującym jest martwa natura wpisywana w przestrzeń gdzie motywem przewodnim jest czajnik. Zazwyczaj są to mocne barwy oraz ekspresja formy. Martwa natura, która nawiązuje do początku przygody z malarstwem. To symbol zdyscyplinowania oraz wypracowania pewny rozwiązań w malarstwie.

 

Niejednokrotnie artystka łączy działania artystyczne poszukując wzajemnej inspiracji. Stara się przy tym nadać swoisty charakter prac. Dzięki temu fotografia, którą artystka też uprawia staje się bardziej malarska i przestrzenna w odbiorze. Malarka stosuje efekt wielokrotnie naświetlanej klatki modelują dzięki temu indywidualnie obraz jaki chce przedstawić. Nakładając na siebie obraz, rejestruje chwile i wprowadza efekt rozmycia, tworząc warstwy obrazu nawiązujące do malarstwa akrylowego, które również buduje z kilku płaszczyzn.

 

Od około trzech lat nową fascynacją malarki jest akwarela jej nieokiełznany charakter, nieprzewidywalność i zarazem duża swoboda w działaniu skrada artystce większość czasu. Pomimo dużej swobody jaką daje akwarela czy przypadku rozlania wody oraz połączenia ciekawej tonacji barwnej, wymaga ona przemyślanych ruchów i zdecydowania.

 

Akwarela ma całkowitą władzę nad malarką. Autorka prac parokrotnie podkreśla jak akwarela potrafi uzależnić od siebie, jej kapryśne i trudne czasem do opanowania tendencje są codziennie nowym wyzwaniem. To technika malarska, które nie pozwala się nudzić a zarazem wymaga wielkiej determinacji i wytrwałości malującego. Tematyką prac zazwyczaj są kwiaty i ich różne formy. Akwarela pozwala oddać ich delikatny i barwny charakter. Daje możliwość złapania „zapachu”. Kwiaty są dekoracyjne i pozwalają na dokonanie własnych interpretacji.

 

Preferowany format akwareli to formy podłużne nadające jej pewnego manieryzmu.

 

Całość sprawia malarce wiele satysfakcji oraz dostarcza pewnego rodzaju samorealizacji.

 

Malarstwo pozwala oderwać się od rzeczywistości, odpocząć od tego co nas przytłacza. Malowanie to chwila tylko dla obrazu i malarki.

 

Motto przewodnie artystki: „ dzień bez malowania to dzień stracony”

  

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

Cztery koncerty w ramach XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

 

W najbliższych dniach łódzka Akademia Muzyczna zaprasza na cztery koncerty w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek 7 kwietnia XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Wszystkie koncerty odbędą się w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2a.

 

 

Koncert inauguracyjny: dwa genialne dzieła Bacha i Dworzaka!

W poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku o godz. 18.00 rozpocznie się koncert inauguracyjny festiwalu (za zaproszeniami), podczas którego zaprezentuje się na scenie Sali Koncertowej 150 młodych artystów z Akademii Muzycznej w Łodzi. W programie koncertu dwa słynne dzieła: Magnificat BWV 243 Jana Sebastiana Bacha i IX Symfonia op. 95 „Z Nowego Świata” Antonina Dworzaka.

Szczególnym wydarzeniem tego wieczoru będzie wykonanie Magnificatu Jana Sebastiana Bacha ze względu na niekonwencjonalne połączenie sakralnego dzieła z tańcem. 6 z 12 części Magnificatu będzie miało swoją warstwę choreograficzną, którą przygotowali pedagodzy łódzkiej Akademii prowadzący zajęcia w ramach specjalności choreografia i techniki tańca: Anna Wytych-Wierzgacz, Witold Jurewicz i Jacek Owczarek. Inspiracją dla choreografii była głównie struktura muzyki – jej faktura, rytm, akcenty, a także nastrój poszczególnych części opowiada o pracy nad dziełem Anna Wytych-Wierzgacz. – W kompozycji choreografii skupiliśmy się na prostym ruchu, strukturalnym, złożonym z prostych elementów, które dają w sumie regularne, przestrzenne struktury. Cały czas mieliśmy na uwadze to, że tancerze będą na scenie obecni razem z dużą ilością innych artystów: solistami, chórem i orkiestrą. Staraliśmy się, aby wszystkie elementy na scenie harmonijnie ze sobą współgrały.

W drugiej części koncertu zabrzmi jedno z najsłynniejszych dzieł symfonicznych: IX Symfonia „Z Nowego Świata” Antonina Dworzaka. – To jedno z najgenialniejszych dzieł symfonicznych w całej literaturze muzycznej i uważam, że każdy student powinien je mieć w swoim repertuarze – relacjonuje dr Marcin Wolniewski, na co dzień pracujący jako szef-dyrygent z akademicką orkiestrą.IX Symfonia Dworzaka daje wspaniałą możliwość pomuzykowania na bardzo melodyjnym materiale, ale poprzez bardzo dużą ilość partii solowych w instrumentach dętych, trudną partię kwintetu smyczkowego, ogromny ładunek emocjonalny i duże rozmiary dzieło to piętrzy przed młodymi muzykami wiele trudności. To są bardzo odpowiedzialne zadania dla studentów, którzy mają duże umiejętności w grze na instrumentach, natomiast jeszcze niezbyt duże doświadczenie w grze orkiestrowej.

Podczas koncertu wystąpią dwa duże studenckie zespoły Akademii: chór i orkiestra, a także soliści – studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego: Marzena Trzebińska (sopran), Joanna Markowska (sopran), Judyta Fąfara (alt), Przemysław Baiński (tenor), Jan Szurgot (bas) oraz studenci specjalności choreografia i techniki tańca oraz tancerze „Pracowni Fizycznej”. Koncert poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Marcin Wolniewski, chór przygotowali: Jerzy Rachubiński i Dawid Ber.

 

•••

Koncert Rodzin Muzykujących

We wtorek 8 kwietnia (godz. 18.00) zapraszamy na koncert z niecodziennymi wykonawcami i niecodziennym programem, czyli rodzinne muzykowanie pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi!

Utwory George'a Gershwina, Astora Piazzolli, Andrew Lloyda Webbera, Claude'a Debussy'ego, Malcolma Arnolda wykonają pedagodzy Akademii, których znamy również jako muzyków koncertujących, artystów Teatru Wielkiego i Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią m.in. rektor Akademii Muzycznejprof. Cezary Sanecki z córką Barbarą Sanecką (śpiew), prorektor ds. studenckich i artystycznych prof. Beata Zawadzka-Kłos z córką Anną Marią Kłos (harfa), solistka Teatru Wielkiego Dorota Wójcik z córką Pauliną Janczak (śpiew), dr Maja Tomaszewska-Klimek – koncertmistrz orkiestry Teatru Wielkiego z mężem Kamilem Klimkiem (fortepian), Agata Piotrowska-Bartoszek (solistka orkiestry Filharmonii Łódzkiej) z mężem, pianistą i kameralistą Tomaszem Bartoszkiem. W rodzinnym gronie, w kilkuosobowych zespołach kameralnych wystąpią również: Magdalena Kling-Fender, Robert Fender, Anna Fender i Katarzyna Kling oraz Konrad Boniński, Ida Bonińska, Agata Kalińska-Bonińska, z którymi gościnnie zagrają: Paweł Stępnik i kwartet smyczkowy „Apertus”. Bezpłatne wejściówki na koncert można jeszcze odbierać w kasie Sali Koncertowej AM (ul. Żubardzka 2a).

Szczegółowy program:

http://www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2951&Itemid=1

 

•••

Koncert muzyki sakralnej

W piątek 11 kwietnia o godz. 18.00 w przedświątecznym nastroju odbędzie się koncert muzyki religijnej w wykonaniu dwóch chórów.

Gościnnie wystąpi Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku pod dyrekcją ks. dra Kazimierza Dąbrowskiego. Jako drugi zaśpiewa Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzony przez prof. Annę Domańską. W programie: Missa sacra op. 147 Roberta Schumanna w wykonaniu chóru akademickiego oraz kilka XX-wiecznych kompozycji sakralnych Piotra Jańczaka, Franza Biebla, Javiera Busto, Michała Sławeckiego i Vitautasa Miškinisa, które zaśpiewają uczniowie Szkoły Muzycznej z Lutomierska.

Bezpłatne wejściówki na koncert można jeszcze odbierać w kasie Sali Koncertowej AM (ul. Żubardzka 2a). Szczegółowy program:

http://www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2953&Itemid=1

 

•••

Koncert chóralny

Występ akademickich chórów to tradycyjny punkt programu Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. na ten koncert zapraszamy w sobotę 12 kwietnia.

W tym roku wystąpią trzy chór z Łodzi: Chór Uniwersytetu Łódzkiego prowadzony przez Andrzeja Ryłkę, Chór Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem Anny Domańskiej oraz Chór Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, który poprowadzi Renata Banacka-Walczak. Gościnnie wystąpi również Chór Kameralny „Musica Viva” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego. W programie m.in. utwory Baldassare Donatiego, Marka Grechuty, Piotra Jańczaka, Andrzeja Koszewskiego, Paula Mealora. Początek koncertu o godz. 18.00.

Bezpłatne wejściówki na koncert można jeszcze odbierać w kasie Sali Koncertowej AM (ul. Żubardzka 2a). Szczegółowy program:

http://www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2961&Itemid=1

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

------------------------------------------------------------------------------

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

DREWNIANE ŚWIADECTWO - ROK OSKARA KOLBERGA

Wernisaż rzeźby dwóch rzeźbiarzy, dla których inspiracją jest bogata tradycja rzeźby ludowej zwłaszcza z powiatu koneckiego i okolic. MARIAN LISOWSKI z Adamka I ZBIGNIEW DĘBOWSKI z Kazanowa Starego tworzą głównie w drewnie a tematem ich prac to : świątki, sceny rodzajowe z życia wsi, zwierzęta, ptaki, kwiaty, czyli wszystko to co ich otacza, z czym lub z kim współistnieją, w co wierzą. Tworzą zatem swoiste drewniane świadectwo kultury ludowej i narodowej które nie ulega zbyt głębokiej penetracji mody i technik rzeźbiarskich. Prace twórców prezentowane były na wystawach i przeglądach sztuki ludowej w Końskich, Stąporkowie, Radomiu i Kielcach.

MALENIEC 22 LUTEGO GODZ. 17.00 ZAPRASZAMY

 

------------------------------------------------------------------------------

 

------------------------------------------------------------------------------

CZTERY PORY ROKU ZIMA 2014 IMPRESJE PLASTYCZNE PREZENTACJE RECYTATORSKIE POTYCZKI LITERACKIE 8.03.2014 r. godz. 10.00 Turniej artystyczny młodych „Cztery Pory Roku” jest imprezą cykliczną, adresowaną do utalentowanej młodzieży. Organizatorem turnieju jest Klub śrubka, Żywiec, ul. Grunwaldzka 13 ze współorganizatorem - Stowarzyszeniem Kulturalnym „prowincja”. Celem Turnieju jest pobudzenie utalentowanej młodzieży do rozwoju autentycznych, indywidualnych predyspozycji artystycznych, jak i zaproponowanie form kulturalnego spędzania wolnego czasu przez wrażliwą artystycznie młodzież poza ośrodkami szkolnymi, w środowisku zamieszkania. Uczestnikiem każdej z proponowanych form może być uczeń gimnazjum lub szkoły średniej. Działania recytatorskie i plastyczne prowadzone będą w tym samym czasie w odrębnych salach. Dlatego potencjalni uczestnicy muszą dokonać wyboru pomiędzy prezentacjami recytatorskimi a dokonaniami plastycznymi. Jednakże kolejny obszar twórczości artystycznej z zakresu szeroko pojętej literatury daje szansę wszystkim młodym twórcom. Prosimy o zapoznanie się z regulaminami poszczególnych spotkań twórczych. Wspomniane spotkania artystyczne odbędą się w Klubie „śrubka”, Żywiec, ul. Grunwaldzka 13, w dniach: zima – 8.03.2014 r., wiosna – 14.06.2014 r., lato - 27.09.2014 r., jesień - 22.11.2014 r. każdorazowo w godzinach od 10.00 do 13.00. Rozstrzygnięcie konkursu literackiego, ogłoszenie wyników wszystkich prezentacji nastąpi w tych dniach o godzinie 13.00. Oceny prezentacji dokonują wyłącznie sami wykonawcy przyznając w głosowaniu tajnym publiczności, nagrodę symboliczną: dla recytatorów - LAUR ERATO, dla plastyków – PALETĄ LEONARDA. W przypadku potyczek literackich oceny złożonych prac dokona jury zaproszone przez organizatorów, a nagroda symboliczna to PIÓRKO PEGAZA. Dla wszystkich uczestników spotkań artystycznych przewidziano dyplomy i upominki książkowe. Zgłoszenia udziału w prezentacjach recytatorów i potyczkach plastyków każdorazowo uczestnicy dokonują w terminach określonych w regulaminach. Regulaminy i karty zgłoszeń oraz bieżące informacje dot. organizacji i przebiegu imprezy na stronie internetowej: www.srubka.zywiec.org.pl/?p=imprezy_recytatorski

------------------------------------------------------------------------------

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Dla Mai

Ją Bóg powołał na świat
widocznie było potrzeba
malutkie serce otoczył kocykiem bólu
dlaczego
czy musiał

Czy serce nie drżało gdy stworzył
malutką kruszynkę do życia
czy nie widział że przecież coś nie tak
jaki cel przyświecał Nieomylnemu

Malutkie rączki igłami pokłute
wyciąga Maja do mamy do światła do życia
mama ją tuli – chce jej dać swoje serce
swoją krew dla niej utoczyć

Całuje wykwity krwawe na rączkach
głaszcze delikatnie nieporadne ciałko
co jeszcze ma zrobić jej oszalałe serce
kogo prosić

Kłaniam Ci się nisko Panie Boże
wysłuchaj mojego bólu
serca skurczu żałości
przecież brakuje jej tak mało
a jednocześnie... bardzo wiele

Lech Kamiński

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Koncert noworoczny Orkiestry Dętej

Straussowie, Bernstein, Chaczaturian i Grieg to w skrócie program koncertu noworocznego Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Artura Czereszewskiego. Zapraszamy we wtorek 14 stycznia do Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2a na godz. 18.00. Wstęp wolny.

Poza fragmentami z operetki „Zemsta nietoperza” Jana Straussa II, Marszem Radetzkiego Jana Straussa, wyjątkami z musicalu „Wonderful Town” Leonarda Bernsteina, suity „Peer Gynt” Edwarda Griega i baletu „Maskarada” Arama Chaczaturiana zabrzmi muzyka z filmu „Indiana Jones” Johna Williamsa oraz polskie tańce ludowe, jak Krakowiak czy Oberek Grażyny Bacewicz – wszystkie w opracowaniu na klasyczną orkiestrę dętą.

Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Łodzi powstała w roku akademickim 1999/2000 z inicjatywy wieloletniego kierownika Katedry Instrumentów Dętych prof. Józefa Ciepłuchy. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny. Koncerty odbywają się dwa-trzy razy w ciągu roku. Orkiestra wystąpiła kilkakrotnie w Filharmonii Łódzkiej podczas tradycyjnych „Koncertów noworocznych” organizowanych przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe i Akademię Muzyczną w Łodzi. W maju 2013 roku zagrała trzy koncerty w ramach Niemieckiego Festiwalu Muzyki (Duetsches Musikfest) w Chemnitz. Orkiestra pracowała pod kierunkiem m.in. prof. Krzysztofa Kamińskiego i mgra Marcina Radwańskiego – obecnie prowadzi ją mgr Artur Czereszewski, który jako kapelmistrz związany był z wieloma orkiestrami wojskowymi, m.in. Orkiestrą Reprezentacyjną Warszawskiego Okręgu Wojskowego i Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych. Od 2011 roku do chwili obecnej jest pierwszym kapelmistrzem Orkiestry Wojskowej w Warszawie.

Szczegółowy program znajduje się w aktualnościach na stronie internetowej Akademii: http://www.amuz.lodz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2875&Itemid=1

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Gość Akademii: Wanda Wiłkomirska

W sobotę 11 stycznia br. o godz. 18.00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej odbędzie się Koncert dla Absolwentki dedykowany wybitnej skrzypaczce, absolwentce łódzkiej uczelni – Wandzie Wiłkomirskiej. Będzie ona gościem honorowym tegoż wydarzenia.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaproszeni najbardziej utalentowani smyczkowcy – obecni studenci, jak również młodzi absolwenci Akademii, którzy mają na swym koncie wiele sukcesów artystycznych. Organizatorem koncertu jest Katedra Instrumentów Smyczkowych.

Wanda Wiłkomirska jest legendą polskiej wiolinistyki. Urodzona w rodzinie znanych muzyków warszawskich zaczęła grać na skrzypcach w wieku pięciu lat. Uczyła się u najwybitniejszych polskich pedagogów skrzypiec. W 1947 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec Ireny Dubiskiej, studiowała też w Budapeszcie u Ede Zathureczky'ego i w Paryżu u Henryka Szerynga. Jako młoda skrzypaczka zdobywała laury na międzynarodowych konkursach: w Genewie (1946), w Budapeszcie (1949), na Konkursie Bachowskim w Lipsku (1950) i Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1952). Dzięki swej olśniewającej i perfekcyjnej grze oraz niespotykanej charyzmie zdobyła międzynarodową sławę. Grała ze wspaniałymi orkiestrami i wielkimi dyrygentami, w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Jej dorobek artystyczny jest imponujący. W Polsce była i nadal jest uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę. Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele odznaczeń i nagród – w 2006 roku nadano jej tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. W tym roku Wanda Wiłkomirska obchodzi 85. urodziny.

– Koncert dla Absolwentki, dedykowany Wandzie Wiłkomirskiej, zorganizowaliśmy, aby uczcić osobę tej wspaniałej wirtuozki skrzypiec, która w Łodzi, a dokładnie w tutejszej Akademii rozpoczęła swoją drogę artystyczną jako studentka wiolinistyki. Wanda Wiłkomirska jest bardzo emocjonalnie związana z Łodzią, a zwłaszcza z naszą uczelnią, do której czuje niezwykły sentyment i której już od wielu lat jest przyjaciółką i ambasadorką. Jak często podkreśla, Łódź jest jej artystyczną kolebką – relacjonuje prof. AM dr Tomasz Król, Dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi.

W koncercie wezmą udział studenci i wykładowcy łódzkiej Akademii. Wystąpi młody, utalentowany wiolonczelista Tomasz Daroch, mający w swym dorobku artystycznym wiele prestiżowych nagród konkursów międzynarodowych. Zagra on kompozycje Beethovena, Schumanna i Sarasatego z towarzyszeniem pianistki Agaty Lichoś. Podczas koncertu będzie można usłyszeć również Kwartet skrzypcowy Grażyny Bacewicz w wykonaniu Grzegorza Warzechy, Anity Koźlak, Anny Muzyk oraz Weroniki Puckiej, którzy tym właśnie utworem zdobyli I nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych w ramach Koncertu Roku w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku. Tych czworo skrzypków wystąpi również w roli solistów wraz z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ pod kierunkiem Łukasza Błaszczyka w Czterech porach roku Vivaldiego.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają melomanów na godz. 15.30 – na projekcję filmu dokumentalnego o Wandzie Wiłkomirskiej Ja wam to zagram w reżyserii Christine Jezior. Szczegóły dotyczące koncertu dostępne są na stronie www.amuz.lodz.pl.

Wstęp na projekcję filmu i koncert jest wolny!

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Wystawa Towarzysząca

Dla każdego przedziału wiekowego

 

,,Narysuj Portret Jurka Owsiaka’’

Kredką, Węglem, Farbą, POEZJĄ, PROZĄ

Ogłoszenie KONKURSU podczas trwania

FINAŁ WOṠP V EDYCJA 12.01.2014 w Brukseli

Termin nadsyłania prac 5.01.2014r.

Adres e-mail virtualiaart@gmail.com lub konkurs@egminy.eu &

MALUJEMY OBRAZ podczas trwania FINAŁU WOṠP V EDYCJA w Brukseli 2014.

Będziemy na wielkim płótnie Malować, Rysować, Szkicować dla Sztabu

WOŚP Bruksela 2014 wszystkich: Sztab, Muzyków, Wykonawców, Wolontariuszy…

Każdy będzie mógł domalować SERDUSZKO, część PORTRETÓW szkicowanych

później ze Sztabem i Virtualia ART zlicytujemy OBRAZ Dawida Wojtalewicza

Strona z zaproszeniem do UDZIAŁU W KONKURSIE

Sztab WOŚP 22 FINAŁU Bruksela 2014

12.01.2014r. w Brukseli

https://www.facebook.com/msvirtualiaart?ref=hl

https://www.facebook.com/wospbruksela?fref=ts

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

Zapraszamy na spotkanie autorskie Juliusza Bolka w sobotę, 30 listopada, 2013 roku, o godz. 14.30, w postindustrialnej scenerii starej fabryki serów, w Kawiarni, na ul. Hożej 51,
w Warszawie, w ramach Festiwalu Dużego Formatu, którego tematem przewodnim są: „LUSTRA
- słowo i obraz - odbicie emocji i rozważań człowieka.” Spotkanie prowadzi Marek Czuku.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Mandala, to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowie...kiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę. Ten sposób widzenia świata poprzez sztukę wybrała Justyna Pargieła z Końskich. Zapraszamy do poznania tej rzadko uprawianej
w Polsce techniki malarskiej

Plakat

 

------------------------------------------------------------------------------

 
Zaproszenie na kolejne, czwarte już spotkanie w ramach Koszalińskiej Sceny Literackiej...
- pierwsza środa grudnia, godz. 18:00 Klub Kawałek Podłogi w Koszalinie. Bohaterem spotkania będzie mieszkaniec Darłowa - Bogusław Janiczak. " Mieszkaniec Darłowa, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Po ukończeniu WSM przez okres dziesięciu lat pływał na statkach rybackich floty dalekomorskiej. Następnie jako pierwszy oficer pod obcą banderą. Od 1995 kapitan żeglugi wielkiej, w latach 2007-2010 kapitan portu w Darłowie. Członek Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie, członek ogólnopolskiego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Autor dwóch książek: Wywiad (2011), Głosy Wiatru (2011). Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, zarówno lokalnych jak i ogólnokrajowych. Publikacje na łamach różnych czasopism
i w antologiach. Wielokrotnie prezentowany w Poczcie Poetyckiej Radia Koszalin. " 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

Wydawnictwo 2 pietro zaprasza na promocję debiutanckiej powieści Agnieszki Walczak-Chojeckiej pt."DZIEWCZYNA Z AJUTTHAJI. Niezbyt grzeczna historia". Wieczór autorski odbędzie się 09 grudnia
o godz. 18.00 w Warszawie w Klubie Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24.

Fragmenty książki czytać będzie znakomita aktorka teatralna i filmowa Jolanta Fraszyńska.

Podczas spotkania zaśpiewa Beata Jankowska-Tzimas, aktorka, wokalistka, uczestniczka programów "The Voice of Poland" i "X Factor".

o książce

Więcej informacji o książce na stronach: www.walczak-chojecka.pl oraz www.2-pietro.pl

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

24. spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 

21 listopada 2013 roku, w ramach ostatniego w tym roku spotkania z cyklu „Zmysły Sztuki”, gośćmi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będą Alicja Pismenko
– ilustrator oraz Tomasz J. Opałka – kompozytor.

Porozmawiamy o sztuce i źródłach inspiracji, o potrzebie tworzenia i warsztacie twórczym,
o poszukiwaniu nowych środków wyrazu w działalności twórczej oraz o inspirującej współczesności.

Dowiemy się na czym polega różnica w tworzeniu muzyki koncertowej i filmowej oraz co to jest rysunek narracyjny.

Zabytkowa rezydencja królewska w Wilanowie znana jest z wybitnych dzieł sztuki dawnej. Odkrywanie i objaśnianie tajemnicy ich powstania należy do programów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Minioną twórczość możemy lepiej zrozumieć poznając także źródła inspiracji i motywację współczesnych artystów. Uczestnicy spotkań z cyklu „Zmysły Sztuki” dowiedzą się jak i gdzie poszukuje się inspiracji oraz jak wygląda warsztat twórczy. Spotkania, które odbywają się w swobodnej kawiarnianej atmosferze, są platformą swobodnego przepływu myśli pomiędzy artystami i publicznością. Są moderowane przez kuratora projektu, który również jest artystą.


Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis zaprasza na 21 listopada (czwartek) 2013r., na godz. 19:00, do Oficyny Kuchennej, na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. St. K. Potockiego 10/16.

Wszelkich dodatkowych informacji na temat spotkań udziela twórca, moderator i kurator projektu Andrzej S. Grabowski, email: agrabowski@muzeum-wilanow.pl.

Relacja z poprzednich spotkań na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w Przestrzeni Edukacyjnej: http://www.wilanow-palac.pl, na blogu: http://zmyslysztuki.blogspot.com oraz na stronie współorganiazatora spotkań - Fundacji "andART": http://fundacjaandart.blogspot.com.

zaproszenie

Spotkanie tylko dla widzów dorosłych. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Przyjęcie zaproszenia na spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki” jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku w celach promocyjnych.

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

ODDZIAŁ WARSZAWSKI

STOWARZYSZENIA PISARZY POLSKICH

zaprasza na kolejną

BIESIADĘ LITERACKĄ

tym razem odrobinę nietypową, w której:

– w pierwszej części wieczoru wspominać będziemy

pisarzy zmarłych w 2013 roku, m.in.

Edmunda Niziurskiego, Cezarego Chlebowskiego,

Sławomira Mrożka, Sokrata Janowicza, Stanisława Milewskiego

– w drugiej części gościć będziemy Agnieszkę Stabro

poetkę z Krakowa, z którą Marek Ławrynowicz porozmawia

o książce Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Życie listami pisane

– w trzeciej części felieton Piotra Wojciechowskiego

oraz rekomendacje i miniatury

– na zakończenie zaś wystąpi Kabaret Autorów ZAKR w składzie:

Grzegorz Walczak, Stanisław Klawe,

Jacek Fedorowicz, Tomasz Szwed,

Bogusław Nowicki, Marek Majewski, Kuba Sienkiewicz

Zapraszamy

21 listopada 2013 r. (czwartek) o godz. 18.00

do Domu Literatury w Warszawie

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

II edycja ,,Dni Kultury Polskiej’’ z VIVA – POL

W sobotę 23.11.2013r od godz.11.00 do godz.18.00 na terenie Oude Badhuis w Antwerpii odbędzie się II edycja ,,Dni Kultury Polskiej’’. VIVA - POL zaprasza państwa na prezentację wielu aspektów bogatej polskiej i niderlandzkiej kultury: taniec, muzykę, kulturę, sztukę, filozofię, teatr, język polski, które wprowadzą państwa w dwa światy odmiennej kultury a jednocześnie przybliżą tradycję narodów. Zadaniem oraz przesłaniem wydarzenia II edycji ,,Dni Kultury Polskiej’’ jest wprowadzenie wielokulturowej integracji, ściśle związanej z edukacją, tworzeniem kreatywnego społeczeństwa w Państwie Belgii.
 
Program oparty będzie na życiu i twórczości Janusza Korczaka. Prezentacja filmów i quizów
o Polsce. Europejskie Centrum Bajki zaprezentuje w całej bajkowej scenerii ,,Koziołka Matołka’’
z Pacanowa. Dzieci z Antwerpii wystąpią z programem tanecznym. Warsztaty dla dzieci
i dorosłych: organizacja ,,Korczak’’. Zaprezentują się również w różnorodnym przekroju polskie
i belgijskie zespoły muzyczne z Genk, Pani Mike Felix ,,Toen ik oud Was’’ oraz znany publiczności zespól ,,Czarna Góra’’ i Chór z Antwerpii. Podczas programu Województwo Warmińsko - Mazurskie przedstawi państwu życie i twórczość Ignacego Krasickiego. Koneserzy wernisaży obejrzą wystawy malarskie i fotograficzne. Wystawiony będzie bogaty w zbiorach kiermasz książek ,,Kapitan Polek’’, Janusza Korczaka, Ignacego Krasickiego. W takcie całego sobotniego programu można będzie spróbować polskiej kuchni (lunch i podwieczorek).

,,Dzień Kultury Polskiej’’ przy współpracy VIVA - POL z Oude Badhuis to wachlarz dedykowany dzieciom i dorosłym. Całodniowy program prowadzony jest na trzech piętrach okazałego budynku przy:

Het Oude Badhuis

Stuivenbergplein 38

2060 Antwerpen

Mat:YvetteP’M

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

KONKURS ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ROZPOCZĘTY

 

Tematem konkursu jest:

Opowieści o Świętym Mikołaju i Jego Świcie

 

Na pracach plastycznych powinny znajdować się następujące postaci:

Dziadek Mikołaj Feluś - Babunia Runia

Sikorka Fru Fru

Zajączek Zoja

Elfy:

- Elf Dobroduszek

- Elf Miluś

- Elf Drepcik

- Elf Burmuszek

- Elf Duduś

- Elf Świetlik

- Elf Bombelek

Reniferki:

- Reniferek Złotorogi

- Reniferek Srebrnokopytny

- Reniferek Ṡmieszek

- Reniferek Lubisiek

- Reniferek Miłośniczek

- Reniferek Bolibrzuszek

Aniołki: Dolcia i Tolcia

 

Konkurs adresowany jest do dzieci od 3 do 18 –tu lat. Będzie rozpatrywany przez jury w grupach wiekowych.

Rysunki i prace plastyczne (wykonane dowolną techniką) proszę przesyłać do 5.12.2013r. do godz.12.00 na adres pocztadoswietegomikolaja@wp.pl

 

Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w Restauracji ,,POLKA’’ w Gent

Dendermondsesteenweg 146 - 9040 Gent - Belgium

Nagrody za najciekawsze prace będzie rozdawał sam Święty Mikołaj

Reżyserem i scenografem MIKOŁAJKOWEGO spotkania jest Pani Ewa Garré

Wszyscy, którzy przybędą do POLKI dnia 7.12.2013r, od godz.15.30 na ogłoszenie wyniku KONKURSU otrzymają DYPLOM od Świętego Mikołaja FELUSIA. Dzieci spoza Belgii, którym zostaną przyznane WYRÓŻNIENIA, otrzymają je pocztą e-mail.

PISZEMY LISTY do Świętego Mikołaja

Wszystkie listy od dzieci do Świętego Mikołaja powinny być wysyłane na pocztę
e-mail: pocztadoswietegomikolaja@wp.pl

Aby wysłać list należy wypełnić niżej podany formularz!

List do Św. Mikołaja

Prace konkursowe proszę przysyłać na e-mail: pocztadoswietegomikolaja@wp.pl

Organizatorem konkursu jest:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART. e-mail: virtualiaart@gmail.com

strona Stowarzyszenia: http://msvirtualiaart.wordpress.com/cele-i-dzialania-stowarzyszenia/

mat:YvetteP'M

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 

Zapraszamy na spektakl "Saksofon, który odbędzie się 10.11.2013 o godz. 19.00 w Domu Sztuki przy ul. Wiolinowej 14 w Warszawie. Bezpłatne karty wstępu na spektakl są wydawane od 7 listopada od. godz. 17.00