XV Dzień Akordeonu

 

Już wkrótce, bo 12 marca o godz.17.00 odbędzie się XV edycja akordeonowych spotkań  DZIEŃ AKORDEONU. Ideą przewodnią było zawsze zaprezentowanie możliwości brzmieniowych akordeonu koncertowego i etapów profesjonalnego kształcenia ( od ucznia poprzez studenta do artysty).
W poprzednim roku finałem koncertu była muzyka Galiano i Piazzoli  na bandoneonie i akordeonie w interpretacji artysty Wiesława Prządki.

Tegoroczny koncert będzie miał trochę inny przebieg. Na wstępie zaprezentują się laureaci Akordeonowego Turnieju Hrabstwa Kłodzkiego, poczym nasz absolwent a obecnie student III roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Tomasz Brusiński a w finałowej części młodzi, świetnie zapowiadający się akordeoniści z miedzynarodowymi laurami :  akordeonowy duet z Ukrainy
-  Volodymyr i Iwan Gajdyczukowie, oraz zespół Symetrio z Katowic złożony z 3 akordeonistów
i perkusisty. 

Duet akordeonowy  Volodymyr i Iwan Gajdyczukowie stworzyli bracia. Obaj są absolwentami Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie i laureatami międzynarodowych konkursów. Grają muzykę od baroku poprzez jazz do awangardy. Spontaniczność ich wykonań połączona z perfekcja gry porywa słuchaczy.  Koncertowali w wielu miastach Ukrainy, Niemiec, Polski i Włoch. 

Symetrio utworzyli w 2013 roku wyróżniający się talentem i umiejętnościami studenci z klasy prof. Joachima Pichury oraz dra Piotra Chołołowicza w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego: Marcin Jabłoński, Adam Potera oraz Krystian Saciłowski, który studiuje również w prestiżowej Rogal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem prof. Owena Murraya. Połączyła ich chęć ukazania akordeonu w nowym, odmiennym od typowych skojarzeń świetle. Mimo krótkiej współpracy zespół zaprezentował się z powodzeniem na wielu konkursach muzyki akordeonowej, uzyskując na nich główne nagrody. 

  W 2015 roku Symetrio dołączyło do nominalnego składu perkusistę Jakuba Kotowicza,  który  jest studentem II roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie wibrafonu Prof. AM dr hab. Bernarda Maseli. 

W repertuarze zespołu znajdują  się kompozycje autorskie, tematy jazzowe oraz melodie zaczerpnięte z muzyki tradycyjnej, folkowej w opracowaniu zespołu. Wszystkie dotychczasowe występy spotkały się z bardzo entuzjastycznym odbiorem publiczności Młodzi artyści łącząc styl
i elegancję kompozycji klasycznych z melodiami ludowymi, aranżacje standardów jazzowych  ze znanymi tematami świata filmu – tworzą muzykę, która pulsuje energią, przekazuje autentyczne emocje, dostarcza wzruszeń i nikogo nie pozostawia obojętnym.